Velocity main banner
Velocity side banner left
Velocity side banner right

Kerley šokuje účasťou na Dopingových hrách, ale je čistý. Boh mi dal rýchle nohy, vraví

20260523203621
SITA/AP
23. 5. 2026
/
SITA/AFP © Všetky práva vyhradené.
Americký šprintér Fred Kerley sa postaral alebo ešte len postará o rozruch vo svete športu.

NEW YORK 23. mája  – Bývalý majster sveta a dvojnásobný olympijský medailista v behu na 100 m sa tento víkend zúčastní na Dopingových hrách v Las Vegas, kde majú povolený štart vedome dopujúci športovci. Kerley o sebe tvrdí, že je čistý a štart v Las Vegas berie len ako finančné prilepšenie a marketingový ťah do ďalšej kariéry.

Kerley má 31 rokov a tvrdí, že v roku 2028 nechce chýbať na olympijských hrách v Los Angeles. „Viem, že moji konkurenti sú nadopovaní testosterónom a steroidmi. Mohol som to brať aj ja, ale odmietol som. Nepotrebujem to. Boh mi dal rýchle nohy z nejakého dôvodu. A som tu, aby som ukázal svoj talent,“ povedal Kerley. 
#vlozeny_clanok_18088_sirka#Kerley sa vlani v septembri stal prvým Američanom a prvým atlétom na dráhe, ktorý sa zaviazal k účasti na „Enhanced Games“. Až do predvečera podujatia svoje rozhodnutie tajil. Novinárom povedal, že v posledných mesiacoch pravidelne absolvoval antidopingové testy a na Dopingové hry prišiel z čisto finančných dôvodov.

Lenže práve Kerley momentálne v „čistom“ športovom svete stojí pre
porušenie antidopingových noriem. V marci mu Jednotka pre integritu
atletického sektora (Athletics Integrity Unit) zakázala činnosť na dva
roky, pretože neinformoval úradníkov o svojom pobyte. Zlatý na 100 m z
MS 2022 v Eugene, bol dočasne suspendovaný od augusta minulého roka po
tom, čo sa v priebehu 12 mesiacov dopustil troch porušení pravidiel
týkajúcich sa miesta pobytu.

Elitní športovci majú prísne požiadavky na informovanie
antidopingových úradníkov o svojom pobyte, napríklad v tréningových
kempoch alebo pri cestovaní, a musia každý deň poskytnúť čas a miesto,
aby dodržali pravidlá týkajúce sa neohlásených dopingových testov.

„Nerešpektujete môj životný priestor a to je pre mňa iritujúce,“
odkázal Kerley antidopingovým komisárom. Zatiaľ čo prezident Svetovej
atletiky Sebastian Coe varoval, že atléti súťažiaci na Dopingových hrách
čelia dlhodobému zákazu neúčasti na „čistých“ hrách, Kerley trval na
tom, že sa neobáva.

„Budem súťažiť na olympiáde v roku 2028. Nemôžu nič robiť. My,
športovci, platíme svoje účty. Oni neplatia naše účty. Stále ma testujú
na AIU, USADA. Aké jednoduché… Ak vás niekto vyhodí z práce, netreba
ísť hľadať spôsoby, ako zarobiť viac peňazí?,“ dodal Kerley.

Prečítajte si tiež