Hujsa deviaty na prestížnom maratóne v Prahe, napriek teplu si zlepšil osobný rekord

Etiópčan Lemi Berhanu Hayle nedal nikomu šancu a suverénnym spôsobom vyhral 29. ročník Pražského medzinárodného maratónu. Zvíťazil v čase 2:08:44, v poradí druhý Kipkemoi Kiprono naňho stratil 106 sekúnd. Najlepším slovenským pretekárom sa v jednom z najprestížnejších maratónov sveta, ktorého sa zúčastnilo vyše 8000 bežcov, stal Matúš Hujsa (2:22:45).
Minuloročný rekord Alexandera Mutisa odolal (2:05:09). Lemi Berhanu Hayle, víťaz Bostonského maratónu z roku 2016, ale predviedol parádny výkon. „Som veľmi šťastný. Chcel som tu vyhrať. A to sa podarilo, takže som veľmi spokojný. Bolo to ťažké hlavne kvôli nepríjemnému vetru,“ vyhlásil Hayle. Druhým v poradí bol Keňan Kipkemoi Kiprono (2:10:28), stupne víťazov si zaistil ešte jeho krajan Joshua Kipkemboi Kogo (2:10:51).

Tradičný maratón bol poslednou šancou kvalifikovať sa na olympijské hry do Paríža. Práve organizátori z RunCzech zaistili, aby sa deadline pre splnenie limitu posunul až po Pražskom medzinárodnom maratóne. A tak okrem etiópskych alebo kenských vytrvalcov vyrazili na trať zo Staromestského námestia elitní bežci z Brazílie, Mexika, Mongolska, Peru, Ekvádoru, Indie, Portugalska či Bulharska.

O víťazstvo sa mali pobiť štyria bežci, ktorí v kariére dokázali bežať maratón pod dve hodiny a päť minút. Herpasa Negasa Kitesa, Abeba Negewo Degefa, Lemi Berhan Hayle a Abayneh Degu Tsehay. Všetkým ale vytrel zrak práve Hayle. „Cítil som sa od začiatku veľmi dobre. Boli to krásne preteky, Praha je nádherná a fanúšikovia nás povzbudzovali po celej trati. Chcel by som sa sem opäť vrátiť. Vyšlo to perfektne,“ povedal etiópsky šampión.
A preteky sa rozhodne podarili aj slovenskému vytrvalcovi Matúšovi Hujsovi, ktorý dobehol deviaty a časom 2:22:39 si o 6 sekúnd zlepšil osobný rekord z októbra minulého roku na MMM v Košiciach. “Začal som opatrne v trojčlennej skupinke, všetci poprední českí vytrvalci boli predo mnou. Približne od 15. kilometra som už bežal sám a postupne som Čechov predbiehal. Štyri kilometre pred koncom, keď už na mňa prichádzala kríza, ma dobehol víťaz majstroivstoev Česka Martin Edlman a jeho tempo som už neudržal. Na maratón bolo príliš teplo, ale ja som to začal vnímať až od 30. k,ilometra,“ uviedol Matúš Hujsa.
Hujsove pražské medzičasy – 5 km: 16:44, 10 km: 33:18, 15 km: 50:07, polmaratón 1:10:45, 25 km: 1:23:50, 30 km: 1:40:48, 35 km: 1:57:42. Bežal priemerným tempom 3:22 min/km.

Vytrvalec Našej atletiky Bratislava, ktorý je momentálne aj koučom olympijského medailistu vo vodnom slalome Mateja Beňuša, je 2-násobný strieborný medailista z majstrovstiev Slovenska (maratón 2023, polmaratón 2024) plus má aj šesť bronzov (maratón 2020 a 2021, polmaratón 2021, kros-vytrvalci 2021, beh do vrchu 2022, 5000 m na ovále 2023)
Medzi ženami vyhrala Etiópčanka Bedatu Hirpa Badane (2:23:41), ktorá zaskočila aj najväčšie favoritky. Druhou atlétkou v poradí bola Keňanka Dorcas Jepchirchir Tuitoek (2:24:50), za ňou sa umiestnila ďalšia etiópska vytrvalkyňa Shewarge Alene Amare (2:27:32).

Súčasťou Pražského medzinárodného maratónu bol aj bohatý sprievodný program a Marathon Expo - Veľtrh športového vybavenia na Výstavisku Praha. Už v sobotu sa v parku Stromovka konali obľúbené preteky, na ktorých sa mohol zúčastniť úplne každý. Tí najmenší, aj tí najstarší. Do rodinného behu a detského behu sa zapojilo 3700 bežcov.

Usporiadatelia ešte viac posilnili organizačné opatrenia celej akcie. Pre účastníkov bolo k dispozícii 16 občerstvovacích staníc, na 6 z nich bolo možné sa osviežiť pod rozprašovačom vody. Usporiadateľom s kropením pomohlo aj špeciálne auto dobrovoľných hasičov. Celkom mali organizátori pripravených 30 tisíc litrov vody a vyše 16 tisíc litrov isotonických nápojov. Po trati tiež bolo pripravených 34 zdravotných hliadok prvej pomoci a štyri hliadky na bicykli s defibrilátormi.
5.5.2024   /   Cestné behy   /   Autor: br/SAZ/atletika.sk   /    Foto: Žofia Naňová