Mattoni Karlove Vary Running Festival prilákal takmer 5500 bežcov, Hrochová vyštartovala za titulom EuroHeroes

Kúpeľnú kolonádu opäť zaplnili davy bežcov. Bežecký festival, nový formát populárnych pretekov RunCzech, ich prilákal takmer 5500. Polmaratón ovládol Holanďan Khalid Choukoud, ktorý v úžasnom finiši na cieľovej čiare porazil Španiela Abdelaziza Merzouguiho. Obaja zabehli čas 1:04:01. Medzi ženami potešila českých fanúšikov Tereza Hrochová, ktorá zvíťazila výkonom 1:12:29.
Nové poňatie akcie prinieslo ešte viac možností pre pretekárov. Nechýbal klasický polmaratón s certifikovanou trasou so známkou kvality Svetovej atletiky a piatimi hviezdičkami od Európskej atletiky. Trať prešla ľahkou zmenou, ktorá prispela k rýchlejším časom a krajšej vyhliadky pre pretekárov. Bežci si opäť vychutnávali trať vedúcu po slávnej kúpeľnej kolonáde, okolo svetoznámych hotelov Thermal a Pupp, aj ďalších zaujímavých miest, vďaka ktorým patria Karlove Vary právom na zoznam svetového dedičstva UNESCO. V tomto roku sa premiérovo bežali aj preteky na 10 km. Kto si netrúfol na 21 km, mohol využiť kratšiu dištanciu, čo prinieslo veľmi pozitívne ohlasy.
V Karlových Varoch začala tohtoročná séria EuroHeroes a priniesla vzrušenie najmä v mužskej časti štartového poľa. Z polmaratónskeho triumfu sa nakoniec radoval Holanďan Choukoud, ktorý o centimetre porazil Španiela Merzouguiho. O šampiónovi musela rozhodnúť až cieľová fotografia. Tretí skončil Nemec Hendrik Pfeiffer (1:04:53). ,,Po Londýnskom maratóne boli Karlove Vary prvý krok k tomu, aby som sa znovu dostal do svojej optimálnej kondície. Preteky boli veľmi pekné, ale na pätnástom kilometri mi utiekli. Dúfam, že sa vrátim ešte aj do Ústí nad Labem," hodnotil Pfeiffer. Z českých bežcov bol najlepší Ondřej Fejfar s časom 1:07:20, na striebornej pozícii dobehol Jiří Homoláč 1:09:37, bronzová priečka patrí Jánovi Kohutovi 1:10:13. ,,Bol to možno môj najlepší polmaratón. Čas je len pár sekúnd za osobákom. To som po Pražskom maratóne nečakal," vyhlásil spokojný Fejfar.

Prvenstvo medzi ženami vybojovala Tereza Hrochová (01:12:29), s odstupom 58 sekúnd dobehla Maďarka Nora Szabó. Obe ženy bežali spolu prvých šesť kilometrov, Hrochová si potom získala náskok, ktorý udržiavala celé preteky. Tretie miesto má Ukrajinka Nataliya Lehonkova, 1:14:57. ,,Užívala som si to, ale bolo to pre mňa ťažké. Dlho som bežala sama. Tereza bola tentoraz rýchlejšia, veľmi jej to prajem," uviedla Maďarka Szabó.

Preteky na 10 kilometrov vyhral juniorský šampión na túto dištanciu Jiří Špiroch v čase 0:33:37, druhé miesto oslavuje Slovák René Valent (0:34:07), tretí Tomáš Brzobohatý (0:35:20). Najrýchlejšia žena bola Slovenka Kristína Špitková s časom 0:39:21.

Popoludňajší program, počas ktorého sa bežali dm Rodinná míľa a dm Bambini run, poznamenalo daždivé počasie. Aj napriek tomu sa na štart postavilo 1850 bežcov, medzi ktorými boli tí najmenší, ako aj ich dospelé sprievody. Na večerné hlavné preteky sa počasie vylepšilo a prilákalo aj veľa fanúšikov.

Mattoni Karlove Vary Running Festival priniesol aj zaujímavý súboj miestnych športových klubov. VK ČEZ Karlovarsko a HC Energia Karlove Vary. ,,Bolo to moje prvýkrát, siahol som si na dno, ale veľmi som si to užil. Bola tu úžasná atmosféra, ľudia mi dodali energiu," komentoval predstavenie štafety VK ČEZ Karlovarsko Radek Baláž.